Styl industrialny powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku, jako efekt konieczności zagospodarowania na potrzeby mieszkalne opuszczonych fabryk. Styl industrialny dawniej wynikał więc z przymusu, a dziś? Dziś jest to hit w aranżacjach wnętrz, który już od lat cieszy się ogromną popularnością. Jakie zasady obowiązują w tym stylu?
Styl industrialny – ogólna charakterystyka
Styl industrialny wbrew pozorom nie jest łatwy w aranżacji i wymaga pewnego zmysłu, który pozwoli stworzyć surową, a jednocześnie przyjemną przestrzeń, w której domownicy będą dobrze się czuć. Dlatego, osoby które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zaaranżować wnętrze, mogą rozważyć pomoc specjalisty. Dekorator wnętrz dopasuje wystrój do gustu i potrzeb domowników. Dużym ułatwieniem są też liczne meble w stylu industrialnym. Meble drewniane z czarnymi akcentami wpisują się doskonale w ten styl. Warto też pamiętać, że styl industrialny i loftowy, chociaż są do siebie podobne i mają pewne wspólne cechy, to nie są tym samym.
Duża przestrzeń
W stylu industrialnym niezwykle ważna jest duża, otwarta przestrzeń. To dlatego nie nadaje się on do małych mieszkań i kawalerek. Jednak z powodzeniem można go wykorzystać w kamienicach, na poddaszach i w domkach jednorodzinnych. Warto pamiętać, że króluje tu zasada „mniej znaczy więcej”, dlatego nie należy przesadzać z ilością mebli i dodatków, a wszystko powinno być dobrze przemyślane.
Surowy minimalizm
Ten styl chętnie wykorzystuje części konstrukcyjne budynków, dlatego jeśli jest taka możliwość to odkryj metalowe lub drewniane belki. Świetnie sprawdza się również cegła na ścianę, która powinna być w naturalnym, rdzawym kolorze. Doskonale sprawdzą się również metalowe i drewniane elementy zastosowane w meblach i dodatkach. Połączenie naturalnego drewna, w ciepłej barwie z czarnym metalem doda wnętrzu charakteru i sprawi, że będzie ono wyglądało przytulniej.
Paleta barw
W stylu industrialnym rezygnuje się całkowicie z delikatnych pasteli. Królują za to biel, czerń i odcienie rdzawej czerwieni, które oczywiście nawiązują do wyglądu fabryk. Te kolory umiejętnie połączone dają wspaniały efekt, zachwycając niezmiennie wszystkich gości. Warto przy tym pamiętać, że w mniejszych połączeniach, warto zastosować przynajmniej białe akcenty, które optycznie powiększą przestrzeń.
Dodatki
Do stylu industrialnego idealnie pasują wszystkie rzeczy z historią, a więc stara maszyna do szycia, czy maszyna do pisania. Wspaniale w takich wnętrzach prezentują się również zielone rośliny, które ożywiają wnętrze. A z czego zrezygnować? Z wszelkiego rodzaju serwetek, makram, koszy itp.
Zawsze myślałam, że styl industrialny to nie dla mnie, aż ostatnio odwiedziłam znajomych, którzy mieszkają w lofcie. Przepięknie urządzona przestrzeń! Ważne tylko aby odpowiednio dobrać meble i dodatki, bez zbędnych detali.